Bağırsak Sağlığı İle Doğru Zayıflama Nedeni!

Özellikle yaz aylarının yaklaşması ile fazla kilolarımız uygun diyet programları araştırması yapmaktayız. Fakat uzmanların uyarısına göre  bağırsak sağlığına çok dikkat etmemiz gerektiğini söylenmekte. Nedeni se bağırsak düzeni bozulmuş insanlarda bağırsak içerisinde oluşan bakteriler kilo vermeyi zorlaştırdığı görülmekte.

Başlıca semptomlar Baş ağrısı, uykusuzluk, konsantrasyon kaybı, vücutta egzamalar, sürekli kendinizi yorgun hissetme, kas ve eklem ağrıları, saçlarda cansızlık ve dökülme gibi birçok şikayetlerde bulunabilirsiniz.
Bu konuda açıklama yapan Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Baş sağlıklı bağırsak sistemi için nelere dikkat edilmesi ve nasıl önlemler alınması gerektiğini anlattı.

diyet ve bağırsak
İlk olarak akdeniz ürünlerini olan sebze, kuru baklagil,Sert kabuklu yemişler,  balık ve tavuk gibi ürünler ilk etapda yemenizi tavsiye ettiği ürünler grubu.Daha sonrasında ise probiyotiklerinizi güçlendirecek besinler tüketmeniz gerekmekte. Örnek olarak indiba kökü, karahindiba yeşilliği, yerelması, sarımsak, soğan, pırasa, kuşkonmaz, pırasa, muz, arpa ve yulaf gibi ürünler yoğun prebiyotik kaynağıdır.

Haftalık Yürüyüş Yapın!

Ayrıca bu durumda kesinlikle haftada en az 150 dakika olmak üzere hafif tempolu yürüyüş yaparak midenizin ve bağırsak sisteminizin çalışmasına yenilenmesine yardımcı olunması gerektiği aktarıldı.

Antibiyotik Kullanımını Azaltın!

Dünya standartlarına göre en fazla antibiyotik kullanımı olan ülkemiz de sağlıklı bir bağırsak ve diyet için kesinlikle antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor. Gereksiz antibiyotik kullanımı, bağırsak dostu mikropların da ölmesine neden olmakta.

Kullanımına dikkat etmeniz gereken diğer gıdalar

* Yüksek şeker, fruktoz ve yağ içeren beslenme alışkanlıkları

* Aşırı stres

* Beyaz un

* Alkol

* Kırmızı et (Kırmızı ette bulunan l-karnitin, bağırsaklardaki kötü bakteriler tarafından kalp ve damar sağlığını bozan bileşiklerin oluşumuna neden olur.)

* Fast-food yiyecekler

Maddelerdeki yiyecek ve içecekler sağlıklı bir bağırsak ve diyet için bu uyarılara olabildiğinde dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Add a Comment