BAHAR DEPRESYONUNDAN KORUYAN 6 SAĞLIKLI BESİN

1

Depresif ve yorgun hissetmenin yalnızca sonbahara özgü değil, ilkbaharda da görülebileceğini dile getiren Diyetisyen ve Hayat Koçu Gizem Şeber, bahar depresyonundan koruyan 6 sıhhatli gıdai duyurdu… Mevsim geçişlerinde yaşanan depresif hisler çoğu insan için ortak. Depresif ve yorgun hissetmek yalnızca sonbahara özgü değil, güneş ışınları ile derli toplu olarak karşılaşmaya başlama evresi olan ilkbaharda da gözleniyor. Diyetisyen ve Hayat Koçu Gizem Şeber’in vereceği doğru beslenme taktikleri ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak gıdalarla bu keyifsiz prosesi hayatadan atlamanız olası. KAHVALTI İHMALE GELMEZ Gün içinde nasıl hissettiğinizle ettiğiniz kahvaltı arasında büyük bir bağ var. Günün ilk öğünü gerçekten günün nasıl geçeceğini büyük ölçüde belirliyor. Bu sebeple içinde peynir, yumurta, süt gibi nitelikli protein kaynaklarının; tam tahıllı ekmek, müsli gibi nitelikli karbonhidratların ve vitamin kaynağı olan sebze ve/ya da meyvelerin bulunduğu kahvaltılar tercih edilmeli ve uyandıktan en çok 1 saat içinde tüketilmeli

2

KAFEİNİ ABARTMAYIN Kafein belli bir dozda alındığında bireyin enerjik ve zinde hissetmesine yardım ederken, çok aşırı dozlarının depresyonu tetiklediği biliniyor. Bu sebeple siz siz olun, baharı güzel karşılamak adına günde 2-3 kupadan çok kahve tüketmeyin. DEMİR ÖNEMLİ KONU Demir yetersizliğinin bireyi daha mutsuz ve depresif hissettirdiği tanınan bir gerçek. Aynı vakitte demir yetersizliği daha kısa vakitte yorulmaya ve halsizliğe neden oluyor. Bahar boyunca de sofralardan demirin nitelikli kaynakları olan et, tavuk, balık, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeleri eksik etmeyin. D VİTAMİNİ İÇİN BALIK ANCAK HER GÜN GÜNEŞ… D vitamini yetersizliğinin kilo almayı kolaylaştırdığı, zayıf düşmeyeı zorlaştırdığı ve bireyi depresyona sürüklediği biliniyor. Balık gıdasel D vitamini kaynaklarının başında gelse de, hiçbir gıda güneşlenme kadar tesirli olamıyor. Günde 15 dakika uzun kemiklerinizin bulunduğu bölgeler başta olmak suretiyle, güneş koruyucu sürmeden ve doğrudangüneş ışınları ile ilişki edecek biçimde güneşlenmeye özen gösterin

3

SIFIR KARBONHİDRAT DEPRESYONA SOKAR Yaza hazırlık nedeni ile yapılacak şuursuz diyetler neticesi depresyon durumuna girmek olası. Genellikle hiç tahıl ürünü içermeyen karbonhidrat yoksunu diyetlerin şahıslari daha agresif ve depresif duruma getirdiği bilimsel incelemelerca da ispatlanmış halde. BAHARI GÜLÜMSEYEREK GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK 6 BESİN 1. BALIK Omega-3 yağ asitlerinin mental sıhhat üstünde tesiri bulunduğu bilimsel çalışmalarca çok defa ispatlandı. Aynı vakitte yalnızca uzun dmühim mental sağlığı güvenliğini sağlamakla kalmıyor, depresyona karşı da kalkan meydana getiriyor. 150.000 şahıs üstünde oluşturular bir bilimsel çalışmanın neticelerina göre sık balık tüketen şahıslarda depresyon görülme riski %17 daha az. Balıklar, omega-3’ün et nitelikli ve tesirli kaynağı. Haftada 2-3 kez ızgara balık tüketin. Kızartma prosedürünün omega-3 yağ asitlerinin tesirini kaybetmesine yol açtığını unutmamalısınız. 2. KURUYEMİŞLER 3-Bitkisel omega-3 kaynağı olmalarının yanı sıra, E vitamininden varlıklıler. İçerdikleri aminoasitler ile sevinç hormonu sençabukine de yardım ediyorlar. Günde 1 avuç kavrulmamış fındık, badem ve ceviz gibi sıhhatli kuruyemişlere beslenme sisteminde yer açın.

4

4. ISPANAK Kendisinde barındıdığı C vitamini ile bağışıklık düzenini korumasının yanı sıra bedenin toksik unsurlarden arınmasına da yardım eder. Folattan varlıklı ıspanak bu vitamin içeriği ile sinir düzenine de destek olur. Haftada 2-3 kez ıspanak ve başka koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye özen gösterin. 5. TAM TAHIL EKMEK The American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir bilimsel çalışmanın neticelerina göre beyaz ekmek, beyaz şeker, pirinç gibi glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketilmesi depresyon tehlikesini arttırıyor. Tam tahıl ürünleri sahibi olan ve sebzeden varlıklı bir beslenme stili ise düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin denetimli yükselip düşmesini sağladığından ve içerdiği vitamin ve lifler nedeni ile depresyona karşı koruma sağlıyor.

5

6. KABAK ÇEKİRDEĞİ Mutluluk hormonu olarak tanınan seratoninin bedende üretilmesi yönünden mühim yeri olan triptofandan varlıklıdır. Günde 1 avuç kadar kabak çekirdeği tüketmenin daha iyi hissetmeye katkısı bulunduğu düşünülüyor.

Add a Comment