Elektronik Sigara İle Sigara Tarihe Karışıyor

Tütün ve tütün ürünleri, günümüz dünyasında engellenebilir ölüm sebepleri arasında ilk sıradaki yerini gitgide perçinlemektedir. Günümüzde tütün ve tütün ürünleri her on yetişkinden birinin ölümüne neden olmaktadır. Tütün, yarattığı sağlık sorunlarının yanı sıra ekonomik ve sosyal gelişmeyi de güçleştirmektedir.

Sigara sağlık zararları dışında aile bütçesine de zarar verir; günümüzde yoksul aileler bile gelirlerinin %10’unu tütün tüketimi için harcamaktadırlar. Dünyada en sık ve kolay ulaşılan ve tüketilen tütün ürünü sigaradır. Sigaranın yanı sıra, nargile, pipo, puro da diğer tütün ürünleri arasındadır. Tütün tüketimi yalnızca içenlerin değil tütün kullanmayan, ancak tütünün dumanına maruz kalan bütün insanların sağlıklarını da tehdit etmektedir.

Elektronik Sigara İle Sigara Bırakılabilir mi?

Tütünü ve sigara alışkanlığını bırakmak için, Elektronik sigaralar en tercih edilen seçenek olarak gün be gün daha çok dikkat çekmektedir. Çünkü bir süresonra ihtiyaç olarak hissedilen nikotin ve dumanı sağlayarak hem vücudun bu isteğini, hem de kişinin sigara içme eğilimini kontrol edilebilir bir hale getiriyor. Sigarayı bırakmak adına elektronik sigara kullanmaya başlamak, bırakabileceğine inanmak, sigarayı bırakma yolunda atılacak ilk adım olarak gösteriliyor.

Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik sigara günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu kullanımların birçok maksadı bulunuyor. Öncelikle sigara tiryakileri sigarayı bırakmak istedikleri halde bırakamadıkları için elektronik sigara kullanımına yöneliyorlar. Çünkü sigaranınesas zararlı olan yanı dumanıdır. Fakat Elektronik sigaranın dumanı dolayısıyla yapay dumandır.

Elektronik sigaranın dumanı nasıl oluşuyor; cihazın içerisinde bulunan elektronik sigara likitleri sayesinde oluşan duman ciğerlere ve diğer organlara hiçbir şekilde zarar vermez. Yalnızca su buharından oluşuyor. Bu sebeple sigarayı bırakmak isteyen birçok insan elektronik sigara içmeyi tercih ediyor ve böylelikle uzun vadede de olsa sigarayı tamamen hayatlarındantamamıyla çıkartabiliyorlar.

Elektronik Sigara Avantajları

Bunlardan en önemlisi yukarıda bahsettiğimiz gibi yapay dumandır. Sigarada insana en çok zarar veren şey dumandır ve elektronik sigarada olan yapay duman sadece su buharından oluşmaktadır. Elektronik sigara fiyatları da sigara ile kıyaslandığında daha ekonomiktir. Çünkü elektronik sigara bir kere alınır ve uzun süre kullanılır, sigara ise bittikçe yenisi alınır.

Add a Comment