Elektronik Sigara İle Tiryakiliğe Son Verin

Ülkemizde sigara içenlerin sayısı oldukça fazladır. Özellikle genç nüfus, çoğu zaman hevesten ya da meraktan başladıkları sigarayı bırakmak istediklerinde başaramamaktadır. Sigaranın zararları tüm yazılı ve görsel basında anlatılmasına rağmen, içerisindeki nikotininin bağımlılık yapıcı özelliğinden dolayı bırakmak son derece zor olmaktadır. Sağlık Bakanlığı da bu konuya el atarak son yıllarda sigara içmeyi özendirici tüm yayınları yasaklamıştır.

Sigara birçok hastalığının bir numaralı nedeni; yapılan araştırmalar sigara tüketiminin kanser türleri başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa neden olduğunu kanıtlamaktadır. Sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma oranları, içmeyenlere oranla çok daha yüksektir. Bütün bunlara sebep olduğu bilinmesine rağmen bir türlü bırakılamayan bir alışkanlık olan sigarayı bırakmada, etkili birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin enbaşında Elektronik sigara gelmektedir.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara; pille çalışan, işleyiş esası nargileyle aynı olan bir cihazdır. Elektronik sigara 2 özelliği ile nargileden ayrılır. Birincisi köz ile değil pille çalışması, ikincisi ise boyutunun cebe sığacak kadar küçük olmasıdır. İçerisinde bulunan elektronik sigara likitleri ile soğuk buhar oluşumu sağlanırken, kişiye sigara içiyormuş hissi verir.

Elektronik sigara ile nasıl sigara bırakılır; cihazın üzerinde bulunan kartuştan kişinin ne kadar sigara tükettiği hesaba katılarak ayarlama yapılır. İlk zamanlarda kullanılan nikotin, zaman içerisinde azaltılarak sıfır seviyesine kadar indirilir. Bundan sonra istenirse tamamen bırakılır, ya da bu şekilde sıfır nikotinle devam edilir. Sıfır nikotinle devam edilmesinin sağlığa hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Elektronik sigaranın faydaları nelerdir; elektronik sigara kullanımının, normal sigara ile kıyaslandığında çok fazla faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Elektronik sigara kanserojen madde içermez.

– Normal sigara gibi pasif içicilere hiçbir zararı dokunmaz.

– Elektronik sigara vücudunuzda ve giysilerinizde kötü bir koku oluşturmaz.

Elektronik Sigaranın Ücreti Ne Kadardır?

Bu cihazla sigarayı bırakmaya çalışırken alışkanlıklarınızdan birdenbire vazgeçmeyeceksiniz. Sigara daha çok el alışkanlığıdır. Her aklınıza geldiğinde gerek duman hissi veren soğuk buharı ile gerekse şekil itibarı ile sigara içiyormuş hissi yaşatır. Elektronik sigara fiyatları ise şimdiye kadar sigaraya harcadığınız para düşünüldüğünde oldukça cüzi bir rakamdır.

Add a Comment