Elektronik Sigara Nasıl Kullanılmalı

Sigara bağımlılığı dünya genelinde insan sağlığını ve çevredeki hava kirliliğini tetikleyen bir tehdittir. Sigara bağımlılığı son yıllarda çok küçük yaşlara kadar düşmüştür. Elektronik Sigara ise normal tütün ürünlerine alternatif olarak üretilmiş olan bir üründür. Elektronik sigaralar toplum içerisinde yalancı sigara, yen nesil sigara, e-sigara, e-puro olarak bilinmektedir.

Elektronik Sigara Kullanımı

Dünya genelinde elektronik sigara kullanımı yaygınlaşmaktadır. Yabancı ülkelerde giderek kullanımı yaygınlaşan Elektronik Sigara Türkiye’de kanserojen madde içerdiği nedeniyle satımı ve kullanımı yasaklanmıştır. Fakat birçok sigarayı bırakmak isteyen kişiler, elektronik sigarayı tercih etmeye devam etmektedir.

Elektronik sigaranın fiyatlarının ekonomik olması, kalem şeklinde olduğu için kolay taşınabilir olması, pratik kullanılması, normal tütün ürünlerinden daha az zararlı kimyasal içermesi nedeniyle tercih etmektedir.

Elektronik Sigaranın Sağlığa Etkisi

Normal tütün ürünleri kadar olmasa da elektronik sigara likitleri de sağlık açısından zararlıdır. Elektronik sigara geçici bir süreliğine kullanılması gerekmektedir. Elektronik sigara fiyatları uygun olduğu için sigara bırakma konusunda etkili ve ekonomik bir yöntem olarak bilinmektedir.

Elektronik sigaraların içerisinde bulunan likitler, en önemli parçalarıdır. Sahte likitlerin kullanılması elektronik sigaraların patlaması gibi sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle elektronik sigara kullanırken kaliteli likit kullanılmalıdır.

Elektronik sigaraların likitlerinin içindeki nikotin miktarı ayarlanabilir. Belli bir miktarda özellikle düşük nikotin miktarları ile başlanıp, 3 ay içerisinde tamamen bırakılması gerekir.

Elektronik Sigarası ve Akciğerler

Sigaraların en önemli zararları akciğerlerde meydana gelmektedir. Elektronik sigara içinde bulunan nikotin miktarı da akciğerlere zarar vermektedir. Sürekli olarak elektronik sigara kullanıldığında solunum yolu ve akciğer enfeksiyonları riski artmaktadır. Elektronik sigara kullanımı en çok kişinin bağışıklık sistemini etkilemektedir.

Vücudun savunma sistemi zayıfladığında zatürreye varan hastalıklar görülmektedir. Elektronik sigaralar normal sigaralar kadar etkili zararlar vermese de uzun süre kullanılmalıdır. Kişiler tek seferde 10 dakika kadar elektronik sigara kullandığında vücudun kalp atışlarında da önemli değişiklikler meydana gelmektedir.

Elektronik Sigara Zararlarından Korunma

Sigara içme isteğini keserek sigara içmenizi engellese de elektronik sigaralar el ve dudak tiryakiliğini etkilemektedir. Dudak ve el tiryakisi iseniz elektronik sigara bu alışkanlığınızı bırakmanıza yardımcı olmayacaktır.

Elektronik sigara kullanılırken nikotin miktarı çok olmamasına ve az süreli kullanmaya özen göstermek gerekir.

Add a Comment