Elektronik Sigara Sağlığa Bir Tehdit Oluşturuyor Mu?

Günümüzde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan e-sigara, halk arasında birbirlerine tavsiye edilmekle kalmayıp uzmanlar tarafından da yardım almaya gelen sigara bağımlılarına ve sigarayı bırakmak istemeyen fakat sağlık açısından da bir sorunla artık karşılaşmak istemeyen bireylere önerilmektedir. İlk başlarda yalnızca insanlar arasında bir tavsiye olarak küçük bir kullanıcı topluluğuna sahip olan e-sigara zamanla uzmanlarında dikkati çekmiş ve kendilerine danışmak için gelen hastalarına önerdikleri sağlıklı bir yöntem olmuştur. İnsanların sigaraya başlamalarında birçok neden olabilir. Bu nedenleri insanlar kafasında bir yere yerleştirirler ve onlara odaklanarak sürekli sigara içme ihtiyacı duymaya başlarlar. Sigaranın içinde bulunan birçok zehirli madde nedeni ile insanlar sağlıklarından yavaş yavaş uzaklaşmaktadırlar. Uzun süre sigara kullanan bireyler sigarayı bırakamaz hale gelirler. Bir defa içeceğim diye başlayıp bırakamayan insan sayısı oldukça fazladır. Birçok insan uzun süre sigara kullanımı nedeni ile sigaraya bağımlı hale gelmektedir. Bu bağımlılık sonucu kişinin sigara tüketim sayısı artmaktadır. Günlük bir paket tüketen bir birey olabileceği gibi günlük birkaç paket tüketen bir bireyde bulunmaktadır. Adeta nasıl yaparım da sağlığımdan olurum diye çabalamaktadır insanlar. Çünkü bu durumun başka bir açıklaması olamaz. İnsanlar sigaranın oluşturduğu meydana getirdiği sağlık sorunlarını bildiği halde, bile bile sağlıklarından olmayı göze alıyorlarsa başka bir şey söylenemez bu durumda. Karşılaşılan sorunlar nedeni ile uzman desteğine başvuran bireyler uzmanların da önerileri ile e-sigara kullanmaya başlayabilirler.

Herkes Elektronik Sigara Kullanabilir Mi?

Elektronik sigara kullanmak için belirli bir sınıf yada bir yaş bulunmamaktadır. Sigara kullanan ve sigaranın sebep olduğu hastalıklardan veya sebep olacağı hastalıklardan korunmak isteyen, fakat sigarayı da bırakmak istemeyen bireyler tarafından kullanılabileceği gibi, sigaranın sebep olduğu hastalıklardan ötürü yada tamamen sağlıklı bir hayata dönmek isteyen bireyler tarafından e-sigara gönül rahatlığı ile kullanılabilir. E-sigara ile hem sağlıklı hem de daha ekonomik bir hayata geçmiş olur bireyler. Hiçbir şekilde sağlığa zararı yok gibi bir iddia da tabii ki bulunulamaz. Çünkü e-sigarada da kullanılan likit göre değişmektedir. Ama yine de normal bir sigaranın içinde bulunan binlerce zehirli maddeyi bünyesinde barındırmaz ayrıca normal bir sigaranın sebep olduğu sağlık sorunlarına neden olmaz. E-sigara paket sigaranın yalnızca içenlere değil içmeyip te sigara içilen ortamda bulunan bireylerde oluşturduğu zararların hiç birini oluşturmamaktadır. Normal sigara, sigara içmeyipte sigara içilen ortamda bulunan bir bireyi sigara içenden daha çok iki kat etkilemektedir. Sırf bu nedenden dolayı bile paket sigara yerine e-sigara kullanılmaya başlanabilir ya da e-sigara ile sigara bırakılabilir.

E-sigara her yönü ile bireye fayda sağlamaktadır. E-sigara kullanıcılarının sağlığını hiçbir şekilde olumsuz yönde etkilememektedir. Hatta tamamen bireyin faydası düşünülerek üretilmiş bir üründür. E-sigarayı bırakmak için kullanacak bireylerin sigarayı bırakma süreleri ikiye ayrılmaktadır. Bunun nedeni bazı bireylerin e-sigaraya daha zor alışmalarıdır. Bireylerin e-sigaraya alışamamaları gibi bir durum söz konusu  ise eğer ilk olarak bireyin e-sigaraya alışması için gerekli işlemler gerçekleştirilir. Birey e-sigaraya alıştıktan sonra birkaç ay içinde sigara kullanmayı tamamen bırakacaktır. Hem çok kısa süre içinde insanların sigarayı bırakması sağlanmakta hem de diğer sigarayı bıraktırıcı yöntemlere göre insanlar daha az para harcayarak daha sağlıklı bir tedavi yöntemi kullanmaktadır. Sigarayı bırakmayı düşünmeyip de  sağlıklı sigara tüketmek için e-sigarayı tercih eden bireyler içinde aynı şeyler geçerlidir. Onlarda hem sağlıklı bir sigara kullanmaktadırlar hem de normal sigaraya oranla daha ekonomik olan e-sigara ile bir kereliğe mahsus bir harcama yapmaktadırlar.

 

Add a Comment