Elektronik Sigara ve Likit

Sigaranın insana verdiği zararlar sonucunda insanlar elektronik sigaraya yönelmeye başlamışlardır. Sigara içinde bulundurduğu binlerce zehirli madde ile insanların sağlığına bir tehdit oluşturmaktadır. Uzun süre sigara kullanan insanlar sigarayı bırakmakta zorlanmaktadırlar. Bu durumun sebebi sigaraya insanların sigaranın içinde bulunan çeşitli maddeler sonucunda bağımlı hale gelmeleridir. Sigaraya bağımlı bir hale gelen insanlar için sigara hayatlarında vazgeçilmez bir yere sahip olur böylece insanlar sürekli sigara içme isteği ile karşılaşırlar. Bu durum belirli bir zaman sonra insanların bir takım sorunlar ile karşılaşmasına sebep olmaktadır. Sigara kullanan insanlar belirli bir zaman sonra, eskiden rahat bir şekilde yapabildikleri birçok şeyi rahat yapamamaktadırlar. Sigara kullanımı sonucu sağlık sorunları ile karşılaşan insanlar sigarayı bırakmak için çeşitli yöntemlere yönelmektedirler. Yöneldikleri bu yöntemler kısa bir süre önce piyasada en çok satılan ve insanlar tarafından en çok tüketilen ürünler arasında yer almaktaydı. Bu ürünleri kullanan insanlar anladı ki kullanım amacına uygun olmayan bu ürünler yalnızca para tuzağı. Sigarayı yardım almadan bırakmayan insanlar, yeni yöntemler aramaya başladılar. Uzun süredir piyasada olan ve Türkiye’de çok az insan tarafından varlığı ve faydası bilinen elektronik sigara bu araştırmalar sonucunda insanların karşısına çıktı. İnsanlar elektronik sigarayı kullanan bireylerin yorumlarını dikkate alarak, elektronik sigaraya yöneldiler ve gerçekten de dikkate aldıkları yorumlar gibi gerçekten kullanım amacına uygun bir ürün olduğu ortaya çıktı.

Hatta öyle ki yalnızca insanlar arasında değil, uzmanlar arasında da önerilmeye başlayan elektronik sigara uzmanların da önermesiyle birçok kişi tarafından kullanılmaya başladı. Uzmanların dahi elektronik sigarayı önermesinin sebebi, elektronik sigaranın paket sigaranın içinde bulunan hiçbir zararlı maddeyi bünyesinde bulundurmamasıdır. Yalnızca kullanan bireylerin kullanım amaçlarına ve sigaraya bağımlılık derecelerine göre nikotin kullanılmaktadır. Bu durumda bireyin isteğine göre belirli bir zaman sonra bırakılabilir. Nikotin zararlı olsa bile paket sigaranın içinde bulunan binlerce zehirli madde düşünülünce nikotin hiçbir şey gibi kalmaktadır. Elektronik sigara üretilirken, tasarımcılar tarafından çok düşünülmüştür. Kullanacak bireylerin neyi sorun edecekleri, elektronik sigaradan beklentilerinin neler olacağı düşünülmüştür. Böylelikle elektronik sigara tüketici alanını daha da genişletmiştir.

Elektronik sigarayı kullanacak bireylerin daha rahat kullanabilmeleri için elektronik sigaranın şekli düşünülmüş ve, tıpkı paket sigara gibi bir ürün ortaya çıkarılmıştır. Şekil olarak paket sigaraya benzemesi bireyler tarafından tercih nedeni olarak görülmüştür. Şekil olarak bireylerin bağımlı olabileceği gibi tat olarak ta sigaraya bağımlı olacakları düşünülerek elektronik sigaranın tadı da düşünülmüştür. Elektronik sigaranın tadı tıpkı normal sigarada bulunan aromalar hatta markaların tadı gibi faktörler düşünülerek üretilmiştir. Elektronik sigara sıvısı olarak bilinen likitler bu işe yaramaktadır. Ayrıca bireyler eğer elektronik sigaralarının bozulmasını veya eski işlevini aynısı gibi yerine getirmesini istiyorsa, likit kullanımını ihmal etmemelidirler. Tadı sigaraya benzeyen elektronik sigara böylelikle bireyler tarafından kolayca kabul görmüştür. Ayrıca uzun süre sigara kullanan bireylerin elektronik sigaraya alışma süreçleri biraz daha uzun hatta zor olmaktadır. Bu durum düşünerek nikotin içeren likitler üretilmiştir. Nikotin içeren likit sayesinde bağımlılık derecesi yüksek olan insanlar yaklaşık bir ay içinde elektronik sigaraya alışmaktadırlar. Bu süreç sonunda eğer birey elektronik sigarayı, paket sigarayı bırakmak için kullanıyorsa nikotin içeren likit kullanımına son vermelidir fakat elektronik sigarayı normal sigara gibi kullanacak bireyler isteklerine göre nikotin içeren likit kullanımına devam edebilirler.

 

Add a Comment