Elektronik Sigara Ve Sağlık

İnsanları kendine bağımlı eden her şey zararlıdır, özellikle sigara insanlara en çok zarar veren maddelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sigaranın zararlarını önemsemeyen ya da bunları görmezden gelen binlerce insan bulunuyor. İşte bu yüzden sigara her sene milyonlarca insanın ölümüne neden oluyor. İnsanların ölümüne neden olan sigarayı bırakmak çok zor bir iş değil, fakat sigarayı bırakmayı hafife de almamak gerekiyor. Elektronik sigara kullanarak sigarayı bırakabileceğinizi, bu ürünün size kolay bir şekilde sağlık getirdiğini defalarca söyledik. Fakat burada sizin dikkat etmeniz gereken şey elektronik sigarayı gerçekten gerekli olduğu gibi kullanmak ve aşırıya kaçmamaktır. Elektronik sigaraları kullanan kişilerin birçoğu sigarayı bıraksa da bazı kişiler sigaradan bir türlü kopamıyorlar. Bu kişilerden biri olmamak için yapmanız gereken şey elektronik sigara hakkında bilmeniz gereken şeyleri öğrenmek ve bu ürünü bilinçli olarak kullanmaktır. Bilinçli olarak elektronik sigara kullanan herkes çok kısa süre içinde sigaranın nasıl bir ürün olduğunu anlayarak bu ürünü kullanmaktan vazgeçiyor. Sizler de elektronik sigaraları tercih ederek sigarayı bıraktığınızda bunu nasıl gerçekleştirdiğinizi etrafınızdaki tanıdıklara söyleyebilirsiniz. Böylece onların da sigarayı bırakmalarına vesile olarak daha sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlarsınız.

Elektronik sigaraların mantıklı bir şekilde kullanımı elbette ki mümkündür. Fakat insanların çoğu sigaranın aslında kendilerini neden esir aldığını bilmezler. Mantıklı bir şekilde düşündüğümüzde sigara bağımlılığı tek başına bir bağımlılık değildir. Bu bağımlılık hem vücutla hem de sağlıkla ilgili bir bağımlılıktır. Öyle ki sigara içen kişilerin çoğu nikotine gerçekten bağımlı olurlar, bu madde vücutlarına girmediğinde kendilerini rahatsız hissederler. Ama kişilerin bazıları nikotine bağımlı değillerdir, bu kişiler sigarayı psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmek için içerler. Eğer sigara içen insanların davranışlarını incelerseniz bu kişilerin yemekten sonra mutlaka sigara yaktıklarını görürsünüz. Aslında bu ciddi bir ihtiyaç değildir, fakat insanlar çevresindeki kişilerden böyle görüp alıştığı için o an onu yapmak zorundaymış gibi hissederler. Bu nedenle birçok kişinin sigara bağımlılığı sadece psikolojik bir bağımlılık olarak karşımıza çıkıyor.

Elektronik sigaralar her yönden bağımlı insanlara yardımcı olabiliyor. Çünkü bu sigaralar ilk başlarda insanların paket sigarayı bırakarak kendilerine yönelmelerini sağlıyor. Kişiler paket sigarayı bırakıp elektronik sigara kullandıklarında ilk olarak nikotine olan bağımlılıklarından hızlı bir şekilde kurtuluyorlar. Daha sonra elektronik sigara sayesinde insanların sigaradan aldıkları zararları almamaları sağlanıyor. Dudak tiryakiliği ve psikolojik bağımlılık ise son evrede kendini gösteriyor. Çünkü paket sigaraya psikolojik olarak bağımlı olan kişiler bir yerden sonra elektronik sigaraya da aynı şekilde bağımlı oluyorlar. Onların yaptıkları tek şey belli aralıklarla sigara kullanmak oluyor. Bunu yapmadıkları zaman kendilerini kötü hissediyorlar. Bunun yanı sıra kişilerin sigaraya olan psikolojik bağımlılıklarını fark etmemeleri de mümkün olabiliyor. Bu durumda doktorlardan destek almak gerekiyor.

Elektronik sigarayı sağlıkla bağdaştırmak aslında mantıklı bir iş değil, ama elektronik sigara kullanan kişiler paket sigaradan uzaklaştıkları için bu ürünü bu anlamda sağlıkla bağdaştırabiliriz. Bunun dışında elektronik sigaranın direkt olarak sağlıklı olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü bu ürün sizin sigarayı bırakmanızı sağlayacak olan bir üründür. Dolayısıyla ürün size sigarayı bıraktırarak iyi bir şey yapmış olur. Bunun dışında e sigaranın size bir fayda sağlaması söz konusu değildir. Maddi durumunu çok önemseyen kişiler için de elektronik sigaranın ekonomik bir tercih olabileceğini söylemek gerekiyor.

Add a Comment