Elektronik Sigarayı Herkes Kullanabilir Mi?

Çok eski zamanlardan beri piyasalarda olan ve birçok insanın kullandığı paket sigara günümüzde tüketici kitlesini çok daha fazla büyütmüştür. Paket sigara, tütün ve nargileyi artık günümüzde her yaştan her kesimden insan kullanmaktadır. Hatta sigara kullanan bireylerin yaşı oldukça düşmüştür. Eskiden her hastalık için belirli bir yaş sınırı varken günümüzde bu kurallar bozulmuş durumdadır. Hastalıklar için yaş sınırları kalkmış, yaşı ilerlemiş insanlarda görülebilecek herhangi bir sağlık sorunu küçük yaştaki bir çocukta da görülür duruma gelmiştir. Bu durumun en büyük etkeni sigara kullanımıdır. Sigara kullanan insanlar erken yaşlanmakta, fiziksel olarak değişiklikler ile karşılaşmakta ve kansere yakalanmaktadır. Sigara kullanan insanların, normal insanlara oranla kolesterol, astım gibi sağlık sorunları ile karşılaşmaları daha yüksektir. Eskiden kalp krizi geçiren insanlar için bir yaş sınırı varken günümüzde bu sınır yok olmuş  her yaştan insanın kalp krizi geçirmesi normal karşılanır olmuştur. Sigara kullanan insanlarda kalp krizi geçirme ve damar tıkanıklığı ile karşılaşma oranı daha yüksektir. Ayrıca sigara içinde bulundurduğu sayılamayacak kadar çok olan binlerce zehirli madde nedeni ile vücudun iç organlarından dış organlarına hatta deriye bile zarar vermektedir. Sigaranın içinde bulunan bazı maddeler vücudun savunma mekanizmasını gün geçtikçe daha da işlevsiz bıraktığı için insanların hastalıklara, kanserlere yakalanma oranları artmaktadır. Bu gibi sorunlar ile sigara kullanıcıları hemen karşılaşmamaktadır. Yavaş yavaş vücudun direncini kıran sigaranın içindeki zehirli maddeler, yavaş yavaş bu hastalıklara ve kanserlere neden olmaktadır.

Elektronik Sigaraya Alışma Süreci

Sigaranın neden olduğu sağlık sorunları ve kanserlerden korunmak isteyen sigara kullanıcıları birçok yönteme başvurmuşlardır. Bireysel olarak yardım almadan sigarayı bırakamayan insanlar alternatif yöntemler ile sigarayı bırakmaya çalışmışlardır. Bu alternatif yöntemler bazı kişilerde olumlu sonuçlar doğursa da çoğu kişi de olumlu sonuçlar doğurmamaktadır. Ayrıca sadece sigarayı bırakmak isteyen bireyler değil, hem sağlıklı hem de sigara içmeye devam etmek isteyen insanlarda alternatif yöntemler aramaya koyulmaktadır. Nasıl sağlıklı kalırım aynı zamanda da sigara içmeye devam ederim diye araştırma yapmaktadırlar. Bu bireyler yaptıkları araştırmalar sonucunda yurt dışında satılan bir ürün olan e-sigarayı keşfetmişlerdir. Keşfedilen ürün sağlıklı bir şekilde sigara kullanmak isteyen bireyler tarafından kullanılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Böyle olumlu sonuçlar ile karşılaşan bireyler yakınlarına da e-sigarayı önermeye başlayınca, e-sigara herkes tarafından bilinir bir hale gelmiştir. Böylelikle sigarayı bırakmak isteyen bireylerden, sağlıklı bir hayat sürmek hem de aynı zamanda sigara kullanmaya devam etmek isteyen bireylere herkes e-sigarayı tercih etmeye başlamıştır ve günümüzde e-sigara kullanan tüketici oranı gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Hem halk arasında tavsiye edilen hem de uzmanlar tarafından tavsiye edilen e-sigarayı kullanacak belirli bir sınıf ayrımı yoktur. Zaten üretilme amacı olarak ta tamamen insan faydası düşünülen e-sigara herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilecek bir üründür. kullanma aşamaları da kolay  olan ürün üretim amacı olarak insan faydası benimsendiği için oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır. Kullanmak için bazı bireylerin alışma süreçleri bulunmaktadır. Bunun nedeni ise, çok uzun süre paket sigara kullanan bireyler bir anda e-sigaranın sağlıklı yapısına alışamamaktadırlar. Bu nedenle bireyin sigaraya bağımlılık oranına göre bir aydan az bir süre nikotin tedavisi uygulanmaktadır. E-sigara likit olarak nikotin kullanılmaktadır. Bunun sonucunda da birey kısa bir sürede e-sigaraya adapte olabilmektedir.

 

Add a Comment