SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Dünya nüfusunun mühim bir seksiyonü, yetersiz ve dengesiz beslenme neticesi meydana gelen hastalıklarla mücadele ediyor. Öte yandan, aşırı ve dengesiz beslenme neticesi meydana gelen obezite (aşırı şişmanlık), çoğu insan için mühim bir sıhhat meselesi olmayı sürdürüyor.
Sıhhatlı, yeterli ve dengeli beslenme, her insan için bilhassa de çocuklarımız için oldukça önemlidir. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların, gövdesel ve zihinsel gelişimleri geri kalıyor, sıhhat problemleri ağır ve uzun sürüyor.

sağlıklı beslenme
Çocukluk devresininde kazanılan beslenme bağımlılıkları hayat boyu sürmektedir. Çocukları erişkinlerden değişik kılan en mühim özellik, daimi büyüme prosesi içerisinde olmalarıdır. Bu proses; beslenme, kalıtsal yapı, türiyet, bölgesel etkenler, sosyo-ekonomik hal, kültür ve gelenekler gibi detaylı etmenlerin tesiri altındadır. Bunların arasında en muhimi de şüphesiz beslenmedir.
Genetik özelliklerin ve bölgesel etkenlerin denetim edilmesi her vakit olası olmasa da; çocuklarımıza kazandıracağımız doğru beslenme bağımlılıklarıyla, ülke olarak daha sıhhatli, huzurlu, verimli ve mutlu yarınlara ismim atabiliriz.
Gerek ailede, gerekse okulda beslenme eğitiminin yeterli seviyede olmaması, yanlış beslenmebağımlılıklarının kazanılmasında mühim yer tutmaktadır. Öğün atlama, şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-meşrubat kullanımı, bu bağımlılıkların başında yer almakta.
Çocuk ve gençlerin mevcut hatalı beslenme bağımlılıkları, mühim sıhhat problemini yanında oluşturmaktadır. Çocukluk devresinindeki bu yanlış beslenme programları; yüksek tansiyon, kalp ve obezite (aşırı şişmanlık) gibi hastalıklar için esas risk etkeni meydana getiriyor.
Sabah kahvaltısı kesinlikle yapılmalı, öğün atlanılmamalıdır. Süt içme alışkanlığı kesinlikle edinilmelidir. Kemik sağlığı için, kalsiyum tarafından varlıklı süt, peynir, yoğurt kullanımına özen gösterilmelidir. Bol oranda sebze-meyve ile günde minimum8-10 bardak sıvı tüketilmelidir. Şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-meşrubat kullanımının, birçok hastalığı yanında getirdiği bir yada atılmamalıdır.
Temiz ve mikropsuz gıdaları tüketmeye özen gösterilmeli. Çiğ sebze ve meyveler bol suyla yıkanmadan mutlaka yenilmemelidir. Açıkta satılan yiyecekler satın alınmamalıdır. Eller yemekten evvel kesinlikle yıkanmalı, unutmamalısınız pis eller birçok hastalık mikrobu taşımaktadır.

Add a Comment