Sigara İlleti

Dünyada birçok bağımlılık yapan madde vardır bunlar vücuda zarar verdiği gibi çeşitli hastalıklara da neden olabilirler. Hatta daha vahimi ölümle sonuçlanan durumlar bile mevcuttur. İşte bu alışkanlıklardan bir tanesi de sigaradır. Sigara o kadar kötü ve illet bir bağımlılıktır ki insanın sonunu acı çektire çektire getiren ve yaşamı boyuncada her gün ve sürekli olarak maddi kayıp getiren bir alışkanlıktır. Sigara kullanmanın zararları saymakla bitmez. İçerisinde yüzlerce zehirli madde bulunduran sigaranın insan sağlığı açısından bakıldığında birçok zararı da vardır. İşte bu zararların en başında vücutta oluşan yüzlerce hastalık çeşidi gelir. Bu hastalıkların başlıca olanlar boğaz ve gırtlak hastalıkları, soluk borusu hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi hastalıklar vardır. Ayrıca sigara kalp damarlarında sertleşme meydana getirerek kalp riski oluşma olasılığını arttırarak adeta bizi göz göre göre ölme sürüklemektedir. Sigara kullanımı sonucu her yıl dünya da ve ülkemiz de toplam olarak 2- 3 milyon kişi ölmekte ve binlerce kişi ise sakat kalmaktadır. Sigara bağımlılığı sonucu oluşan kanser hastalığının neredeyse çaresi yoktur. Sigara sonucu genel olarak akciğerde meydana gelen kanser sonucu ölümle sonuçlanmakta. Sigara bağımlılığı insana uzun ve acılı bir ölüm getirmektedir. Şuanda 1 sigara içerek aldığınız zevki belki de seneler boyu acı çekerek karşınızda bulacaksınız. Peki ya bu illetten nasıl kurtuluruz?

Sigarayı Nasıl Bırakırım?

Sigara denince akla ilk başta çeşitli hastalık ve kimine göre de zevkli dakikalar gelmektedir. Sigara illetinin bırakılması vücudu o kadar rahatlatır ki nefes almanız ve kalp atış ritminiz düzene girer ayrıca sigara içilmediği zaman nefes alışınız darlaşmaz. Sigaranın diğer bir zararı ise vücuda yeteri oksijenin gitmesini engellemesidir. Peki ya biz bu sigarayı nasıl bırakacağız? Sigara bırakmanın yolları arasında kullanılan yollar nikotin bantları, nikotin sakızları, terapi yolları ve en önemli yol olan elektronik sigaralar olmaktadır. Elektronik sigaralar dünya üzerinde en çok kullanılan sigara yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizde bir sigara tiryakisiyseniz ve sigarayı bırakmak istiyorsanız elektronik sigarayı kullanarak çok rahat şekilde sigarayı bırakabilirsiniz. Elektronik sigaralarınfaydaları saymakla bitmeyecek şekildedir. Elektronik sigaralar en önemli özelliği olarak büyük çoğunlukla sigarayı bıraktırmaktadır. Elektronik sigaralar bir kere oldukça ucuz ve bir o kadarda kullanışlıdırlar. Bundan dolayı en çok kullanılan sigara bırakma yöntemidir. Tabiki de sigara bırakmak istiyorsak öncelikle sağlam bir irademiz olması gerekir. Bu sağlam irademizin sonucunda sigarayı hiçbir yol kullanmadan da bırakabiliriz. Elektronik sigaralar bu konuda bize sadece yardımcı olurlar ancak esas önemli konu bizim irademizin de güçlü olmasıdır. Elektronik sigaraların özelliklerinden birisi de ayarlanabilir nikotin değeridir. Bu ayarlanabilir nikotinden dolayı günlük aldığımız nikotini gün be gün azaltarak sigarayı kolayca bırakabiliriz.

Elektronik Sigara

Sigara bırakma yolları arasında en çok kullanılan yollardan birisi olan elektronik sigaralar kullanımı hem kolay hem de oldukça ekonomiktirler. Elektronik sigaranın kullanım kolaylıkları arasında çevreye hiçbir şekilde zararda vermemesi gelmektedir. Elektronik sigara kullananların çevresinde bulunanlar pasif içici konumuna düşmezler ve asla kötü kokuda yayılmaz. Elektronik sigaraların tek amacı sizin nikotin ihtiyacınızı gidermektir. Zamanla ihtiyacınız olan nikotinin değerini düşürerek yavaş yavaş sigarayı bırakabiliriz. Sigarayı bırakırken ise ekonomik olarak çok rahatlayacaksınız. Sadece 1 aylık sigara paranızı vererek sigaradan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Elektronik sigaraların değiştirilebilen likit değerleri sayesinde diğer sigaralara göre oldukça büyük avantajı vardır ve model model değişen bu özellik sayesinde uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Add a Comment