Sigaranın Zararları

Günden güne sigara kullanan insan sayısının arttığı, günümüzde birçok insan hayatını sigara kullanımı nedeni ile kaybetmektedir. Sigara içinde binlerce zehirli maddeyi aynı anda barındırmaktadır. Zehirli böcek ilaçlarından, kozmetik ürünleri için kullanılan maddelere, sanayide kullanılan maddelerden, yasaklanmış böcek ilaçlarına hatta öldürücü ilaçlara kadar bulunmaktadır. Hali ile bu kadar zehirli maddeyi bünyesinde barındıran sigara insan sağlığı için tehlike yaratan bir madde durumundadır. Sigara kullanan insanlar birçok sağlık sorunu ile karşılaşmakta hatta bazen insanlar bu sağlık sorunlarını önemsemedikleri için, ilerleyen vakalarda ölüme bile neden olmaktadır sigara kullanımı. Sigara kullanan birey yaşı günden güne düşmüştür. Şuan neredeyse çocuk yaşta sayabileceğimiz insanlar dahi sigara kullanmaktadırlar. Buda göstermektedir ki hastalıkların ve görülen sağlık problemlerinin artık bir yaşı kalmamıştır.

Her yaştan, her kesimden insanda birçok sağlık problemi görmek mümkün hale gelmiştir. Önceleri kalp krizi, kolesterol gibi sağlık problemlerinin bir yaşı varken şuan bu sağlık sorunları ile karşılaşmak için belirli bir yaşı geçmenize gerek yok. Çünkü eğer uzun süredir sigara kullanıyorsanız, hele ki küçük yaştan beri sigara kullanıyorsanız bu sağlık sorunları ile karşılaşmanız, özellikle küçük yaşta karşılaşmanız kaçınılmazdır. Uzun süre sigara kullanan bireylerde erken yaşlanma belirtileri görülmektedir. Sigara içen bireylerin sigaranın sebep olduğu sağlık problemleri ile hemen karşılaşmaları beklenmemelidir. Sigara yavaş yavaş insan vücudunun savunmasını kırmaktadır. Böylelikle hastalıklara ve sağlık problemlerine karşı vücut eski direncini kaybetmektedir. Sigaranın içinde bulunan binlerce sağlığa zararlı maddelerden bazıları akciğerde bulunan ve akciğeri herhangi oluşabilecek bir enfeksiyona karşı koruyan tüyleri yok etmektedirler. Böylece akciğer savunmasız kalmakta ve daha kolay bir şekilde enfeksiyon kapmaktadır.

Sigaranın Sebep Olduğu Sağlık Sorunları

Sigara kullanan bireylerin karşılaştıkları sorunlar çok fazladır. Bunun sebebi, sigaranın içinde bulundurduğu binlerce zehirli maddedir. Sigara nedeni ile insan vücudunda meydana gelebilecek ilk değişimler vücudun dışında gerçekleşmektedir. Sigara tutulan parmaklar, tırnaklar ve dişlerde eski görünümünden uzaklaşma, sarı kahverengi arası bir ton oluşmaktadır.  normal nefes alıp verme yeteneğini insan yavaş yavaş kaybetmektedir. Daha zor nefes alan insan zamanla astım hastalığına yakalanmaktadır. Sigara deri kanseri, dudak kanseri, gırtlak kanserine neden olmaktadır.  Bu gibi sorunlar ile insanlar karşılaşmasın yol yakınken sigarayı bıraksınlar diye birçok kamu spotu kapsamında reklamlar yayınlanmakta hatta gazete ve dergilerde, billboardlarda sigaranın sebep olduğu sağlık sorunları yayınlanmaktadır. Böylelikle insanların sigaradan uzaklaşmaları sağlanmaya çalışılmaktadır. Hatta öyle ki bu paylaşımlarda hastalıkların nasıl bir görünüme sebep olduğu açıkça gösterilmektedir. Daha caydırıcı olması açısından.

Sigara kullanan bireylerin artması ile akciğer kanserine yakalanan birey sayısı da neredeyse iki kat artmıştır. Akciğer kanseri sebebi ile hayatını kaybeden binlerce insan bulunmaktadır. Bunun en büyük etkeni sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı sebebi ile her yıl yaklaşık olarak 4 milyonu geçkin insan hayatını kaybetmektedir. Bu rakamlarda gösterecektir ki sigara oyuncak değildir. İnsan sağlığına son derece zararlı bir maddedir. Ki sigara yalnızca insan sağlığına zarar vermez, yani sigara kullanan bireyin sağlığına zarar vermez aynı zamanda sigara içenle aynı ortamda bulunan bireyin de sağlığına zarar vermektedir. Pasif içici denilen bu bireyler, sigara içen bir insanla aynı ortamda bulunurlarsa sigara içen insandan daha çok zehirlenirler. Yani içmeyen insan sigara dumanından daha çok etkilenmektedir. İçene içmeyene herkese zararı olan sigara biran önce bırakılması gereken bir üründür.

 

Add a Comment